منوی اصلی
سامانه ها و خدمات

نظرسنجی
کیفیت خدمات دهی مرکز حضرت زهرا(س) را چگونه ارزیابی می کنید؟

عالی
خوب
متوسط
ضعیف

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3405
بازديدکنندگان امروز: 393
کل بازديدکنندگان: 1493116
بازديدکنندگان آنلاين: 3
زمان بارگزاري صفحه: 1.1701 ثانيه
تاریخچه مرکز

 


تاریخچه تاسیس مرکز آموزشی درمانی حضرت زهرا(س)

 


این مرکز در سال ۱۳۶۱ در انتهای خیابان امامزاده ابراهیم توسط مرحوم حاج غلامرضا قدیری حسن آباده (ره) با مساحت حدود ۶ هزار متر مربع احداث گردیده و در سال ۱۳۶۲ توسط شبکه بهداشت درمان قم – زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی تهران – بعنوان زایشگاه با ظرفیت ۴۰ تخت مصوب شروع به فعالیت نمود.

در ابتدای فعالیت فقط زایمان های کم خطر و بی مشکل در این مرکز انجام می گیرد. و بیمارانی که نیاز به درمان های خاص داشتند بایستی توسط آمبولانس به مرکز ایزدی منتقل می گردیدند. با گذشت زمان و افزایش اعزام بیماران نیاز به ایجاد اتاق عمل بیشتری احساس شده و در همین راستا بخش های اتاق عمل و بستری زنان نیز در این مرکز راه اندازی گردید. به مرور زمان جهت ارایه خدمات به بیماران سرپایی نیز محوطه ای در جنب درب ورودی بیمارستان به درمانگاه در زمینه های تخصصی زنان و زایمان در دونوبت صبح و عصر و تخصصی کودکان و اطفال در شیفت صبح به مراجعین ارایه خدمات می نماید.

در سال ۱۳۷۹ بعلت افزایش روزافزون مراجعین در طبقه فوقانی اتاق زایمان بخش دیگری بوسیله آقای حاج ابوالفضل قدیری ساخته و بخش جراحی زنان به آنجا منتقل گردید.

در ادامه فعالیت مرکز براساس سیاست های وزارت بهداشت مبنی بر الزام کلیه بیمارستان ها به داشتن بخش اورژانس، ساختمان درمانگاه جلوی بیمارستان با تغییراتی درساختار فیزیکی آن بعنوان بخش اورژانس افتتاح گردید و ساختمان دیگری جهت درمانگاه احداث گردید. در همان زمان با توجه به سیاست دانشکده علوم پزشکی قم مقرر گردید که بخش قبلی زنان بعنوان بخش جراحی عمومی و داخلی زنان تغییر یافته و همچنین بخش مراقبت های ویژه و بخش اطفال نیز در این مرکز افتتاح گردند که با توجه به تغییرات اخیر این مرکز به یک بیمارستان عمومی (جنرال) تبدیل گردید.

با توجه به موقعیت جغرافیایی مرکز نسبت به سطح شهر و ضریب اشغال تخت پایین بخش های داخلی و مراقبت های ویژه و اطفال، به مرور بخش های فوق تعطیل شدند.(۱۳۸۴) در همان سال با روی کار آمدن دولت نهم و تغییرات مدیریتی در دانشگاه علوم پزشکی قم ، جلسه ای در این مرکز تشکیل و بر مبنای
بررسی های صورت گرفته و تجربه های موجود قرار بر این شد تا این مرکز بصورت تک تخصصی زنان و زایمان و نوزادان ادامه فعالیت دهد که در همین راستا بخش مراقبت های ویژه نوزادان توسعه و تجهیز گردید که اکنون بعنوان بزرگترین و مجهزترین مرکز مراقبتهای ویژه نوزادان (NICU) استان در حال فعالیت می باشد.

هم اکنون این مرکز با داشتن یکصد تخت مصوب در بخش های جراحی زنان، تحت نظر، نوزادان(رومینگ) ، فوق تخصصی نوزادان، مراقبت های ویژه نوزادان، اورژانس ، اتاق زایمان(طبیعی و بی درد)، اتاق عمل و واحدهای آزمایشگاه ، رادیولوژی، سونوگرافی ، درمانگاه تخصصی زنان، نوزادان و کودکان ، داروخانه ، تغذیه و رژیم درمانی بعنوان یکی از مهم ترین و مجهز ترین مراکز ارایه خدمات دراستان به فعالیت خود ادامه می دهد . که نه تنها پذیرای بیماران سطح استان بلکه بیماران شهرهای اطراف را نیز در زمینه های تخصصی تحت پوشش خود دارد.